Letujeme horkovzduchem smd

Někteří z nás se setkali s potřebou vyměnit mnohanohou součástku smd.
Buď můžeme nožičky opatrně odříznout nebo odštípat a pak jednu po druhé páječkou odendavat, nebo opatrně použít zdroj horkého vzduchu.

Narazil jsem na pěkné video, které hezky ukazuje celý postup.

Nejdříve odstraníme původní součástku. Zde je použita pro uchopení součástky podtlaková přísavka. Já mám docela dobré zkušenosti s tvrdou ostrou ohnutou „jehlou“ ze sady nástrojů, které prodávají třeba v GMe. Musí se s ní pracovat velmi opatrně, protože pokud zapáčíte a nemáte nožičky ( součástku ) dostatečně prohřáté, můžete lehce utrhnout pad na plošňáku  a je zaděláno na velký problém.

Další doporučení je natrénovat si teplotu a množství vzduchu. Když ho přeženete, tak horký proud vám odfoukne malé odpory a jako „bonus“ přidá rozfoukané malé kuličky cínu do míst, která nejsou vidět a mohou způsobit zkrat, třeba až za několik měsíců. Nejlepší je si natrénovat na starých deskách ze šrotu.

To je ta jednodušší část.

Ve videu ukázané letování pájecí pasty je mnohem obtížnější na cvik a trpělivost, ale jak je vidět, když dostatečně natrénujete, tak výsledek se dostaví a je čím se chlubit 🙂

Napsat komentář